Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Vranov nad Topľou 5C/55/2024 8824202173 17. 03. 2025 JUDr. Matúš Kalanin ECLI:SK:OSVT:2025:8824202173.3
Uznesenie Okresný súd Vranov nad Topľou v spore žalobcu: Prima banka Slovensko, a.s., so sídlom, Hodžova 11, 010 11 Žilina, IČO: 31 575 951 proti žalovanému: mal. A. B., nar. X.X.XXXX, trvale bytom C. XXX/XX, XXX XX D., zastúpený zákonným zástupcom – poručníkom E. B., nar. X.X.XXXX, trvale bytom C. XXX/ XX, XXX XX D., o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, takto rozhodol: Súd z r u š u j e uznesenie Okresného súdu Vranov nad Topľou zo dňa 27.11.2024, č.k. 5C/55/2024-24, a to v časti výroku I. a výroku II., ktorými bolo nariadené neodkladné opatrenie v nasledovnom znení: „I. Súd zakazuje žalovanému nakladať s finančnými prostriedkami do výšky 823,60 eur na bežnom účte vedenom v F. D., G., so sídlom na H. I. J. X, XXX XX D., IČO: XX XXX XXX, č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, s výnimkou tých pohľadávok, ktoré nepodliehajú exekúcii, najmä tieto finančné prostriedky vybrať z účtu alebo previesť na iný účet, s výnimkou ich prevodu na účet vedený u navrhovateľa č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, a to odo dňa vykonateľnosti tohto uznesenia až do právoplatného skončenia konania vo veci samej o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl. II. Súd zakazuje žalovanému bežný účet č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX vedený v F. D., G., so sídlom H. I. X, D. XXXX XX, IČO: XX XXX XXX zrušiť, zaťažiť právami tretích osôb, založiť alebo zmeniť majiteľa účtu, a to odo dňa vykonateľnosti tohto uznesenia až do právoplatného skončenia konania vo veci samej o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl.“ odôvodnenie: 1. Žalobca sa podaným návrhom domáhal nariadenia neodkladného opatrenia, ktorým by súd žalovanému zakázal nakladať s finančnými prostriedkami do výšky 823,60 eur na bežnom účte vedenom v F. D., G., so sídlom na H. I. J. X, XXX XX D., IČO: XX XXX XXX, č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, najmä tieto finančné prostriedky vybrať z účtu alebo previesť na iný účet, s výnimkou ich prevodu na účet vedený u navrhovateľa č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, a to odo dňa právoplatnosti tohto uznesenia a zároveň zákazu žalovanému bežný účet č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX vedený v F. D., G., so sídlom H. I. X, D. XXXX XX, IČO: XX XXX XXX zrušiť, zaťažiť právami tretích osôb, založiť alebo zmeniť majiteľa účtu, a to odo dňa právoplatnosti uznesenia. 2. Tunajší súd uznesením zo dňa 27.11.2024, č.k. 5C/55/2024-24, nariadil neodkladné opatrenie v znení: „I. Súd zakazuje žalovanému nakladať s finančnými prostriedkami do výšky 823,60 eur na bežnom účte vedenom v F. D., G., so sídlom na H. I. J. X, XXX XX D., IČO: XX XXX XXX, č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, s výnimkou tých pohľadávok, ktoré nepodliehajú exekúcii, najmä tieto finančné prostriedky vybrať z účtu alebo previesť na iný účet, s výnimkou ich prevodu na účet vedený u navrhovateľa č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX, a to odo dňa vykonateľnosti tohto uznesenia až do právoplatného skončenia konania vo veci samej o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl. II. Súd zakazuje žalovanému bežný účet č. IBAN: K. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX vedený v F. D., G., so sídlom H. I. X, D. XXXX XX, IČO: XX XXX XXX zrušiť, zaťažiť právami tretích osôb, založiť
alebo zmeniť majiteľa účtu, a to odo dňa vykonateľnosti tohto uznesenia až do právoplatného skončenia konania vo veci samej o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl. III. Súd ukladá žalobcovi v lehote 60 dní od právoplatnosti tohto uznesenia podať proti žalovanému žalobu vo veci samej, o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl. IV. prevyšujúcej časti súd návrh žalobcu na nariadenie neodkladného opatrenia zamieta. V. Žiadna zo strán sporu nemá nárok na náhradu trov konania o neodkladnom opatrení.“ 3. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 19.12.2024. Lehota na podanie žaloby žalobcovi uplynula najneskôr dňa 17.2.2025. 4. Súd následne lustráciou v databáze súdov zistil, že žalobca v súdom určenej lehote 60 dní, žalobu vo veci samej o zaplatenie sumy 823,60 eur s prísl. a ani inú žalobu proti žalovanému v zmysle výroku III. uznesenia tunajšieho súdu zo dňa zo dňa 27.11.2024, č.k. 5C/55/2024-24 nepodal. 5. Podľa § 324 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), pred začatím konania, počas konania a po jeho skončení súd môže na návrh nariadiť neodkladné opatrenie. 6. Podľa § 325 ods. 2 písm. c) CSP, neodkladným opatrením možno strane uložiť, najmä aby nenakladala s určitými vecami alebo právami. 7. Podľa § 325 ods. 2 písm. d) CSP, neodkladným opatrením možno strane uložiť, najmä aby niečo vykonala, niečoho sa zdržala alebo niečo znášala. 8. Podľa § 336 ods. 1, ods. 2 CSP ak súd nariadi neodkladné opatrenie pred začatím konania, môže vo výroku uznesenia uložiť navrhovateľovi povinnosť podať v určitej lehote žalobu vo veci samej. Súd túto povinnosť neuloží najmä vtedy, ak je predpoklad, že neodkladným opatrením možno dosiahnuť trvalú úpravu pomerov medzi stranami. Súd vo výroku uznesenia podľa odseku 1 uvedie strany a predmet konania vo veci samej. 9. Podľa § 336 ods. 3 CSP súd aj bez návrhu uznesenie o neodkladnom opatrení zruší, ak žaloba nebola v lehote podaná. 10. V prípade vydania uznesenia o neodkladnom opatrení, ktorým bola žalobcovi uložená povinnosť podať v určitej lehote žalobu vo veci samej, je trvanie právnych účinkov neodkladného opatrenia podmienene limitované uplynutím lehoty na podanie žaloby. Ak žalobca v posledný deň lehoty žalobu podá, dosiahne zachovanie účinkov neodkladného opatrenia. Ak žalobu nepodá súd ex offo zruší neodkladné opatrenie v dôsledku márneho uplynutia lehoty. Uvedené platí aj v prípade, ak je žaloba podaná oneskorene. 11. Pokiaľ súd žalobcovi uložil povinnosť podať žalobu vo veci samej a žalobca tak neučiní, musí súd ex offo prihliadnuť aj k ustanoveniu § 336 ods. 3 CSP, ktoré pre zachovanie právnych účinkov neodkladného opatrenia vyžaduje podanie žaloby vo veci samej (porovnaj napríklad uznesenie Krajského súdu v Nitre sp.zn. 8Co/68/2020 z 13. 7. 2020). 12. Z odpovede na lustráciu v databáze súdov z 17.3.2025 vyplynul iba záznam o konaní vedenom na tunajšom súde v tejto veci pod sp.zn. 5C/55/2024, ktoré je právoplatne skončené. Žiadne ďalšie konanie medzi stranami sporu nie je vedené. 13. Nakoľko žalobca žalobu vo veci samej v súdom stanovenej lehote nepodal, súd uznesenie o neodkladnom opatrení v súlade s vyššie citovaným ustanovením § 336 ods. 3 CSP zrušil. Súd zrušil uznesenie v časti o nariadení neodkladného opatrenia, teda ohľadne výrokov I. a II. predmetného uznesenia. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.