Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 2Co/25/2013 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1107226612 Dátum vydania rozhodnutia: 23. 01. 2013 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Mária Hajdínová ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1107226612.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľa: N. Q. O. A. B. R. O. , bytom Ž. Č.. XXX, t.č. Ú. na C. T. V.O. I., X., K. R.. Č.. X, zastúpený Mgr. Danielom Mičiakom, advokátom v Bratislave, Trnavská cesta č. 50, proti odporcovi: K. I. I. W., D., Ž. R.K. Č.. XX, o zaplatenie nemajetkovej ujmy v sume 177.587,47 € (5.350.000,-- Sk), s príslušenstvom, o návrhu na pripustenie vstupu ďalších účastníkov do konania na stranu odporcu: II. I. W. C. U. K. I. I. W., D., Ž. R. Č.. XX, III. Z. W. U. C. O. S. I., D., Š. B.. Č.. X, IV. Ú. na C. C., R., P. Č.. X, na odvolanie Z. W. U. C. O. S. I., D., proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I. zo dňa 12. októbra 2012, č.k. 12C 55/2007-194, takto r o z h o d o l : Odvolací súd odvolanie o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Okresný súd Bratislava I., v obsadení vyšším súdnym úradníkom, uznesením zo dňa 12.10.2012, č.k. 12C 55/2007-194, pripustil, aby do konania vstúpili ďalší účastníci na stranu odporcu označení ako odporcovia v II. - IV. rade postupujúc podľa ustanovenia § 92 ods. l O.s.p. Návrh na pristúpenie ďalšieho účastníka do konania je dispozitívnym úkonom navrhovateľa, ktorému prislúcha právo dané ustanovením § 90 O.s.p. určovať okruh účastníkov konania na strane odporcu. Je preto na vôli navrhovateľa, koho označí ako odporcu a kto sa ďalej stane účastníkom konania. Uznesenie súd doručoval účastníkom konania, právnemu zástupcovi navrhovateľa, i tým, ktorých vstup do konania pripustil, do vlastných rúk; odvolateľovi Z. W. U. C. O. S. I., D., bolo účinne doručené dňa 22.10.2012. Proti tomuto uzneseniu podalo odvolanie Z. W. U. C. O. S. I., D., ktoré zverilo pošte na prepravu dňa 7.11.2012. Odvolaciemu súdu navrhlo napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa zmeniť tak, že do konania pripúšťa na strane odporcov vstup I. W. C. U. K. I. I. W., a Ú. na C. C., R.. V súvislosti s predvedením navrhovateľa z väzby na hlavné pojednávanie na Krajskom súde v Nitre dňa 17.1.2006 vo veci vedenej pod sp.zn. 1P 1/2005 nespôsobilo, ani príslušníci U. C. O. S. I. s miestom výkonu služby na Z. W. U., navrhovateľovi žiadnu ujmu. Sudca odvolaniu nevyhovel a vec predložil odvolaciemu súdu na rozhodnutie (§ 374 ods. 4 O.s.p.). Odvolací súd preskúmal vec bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O.s.p.) a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť ako oneskorene podané. Podľa § 218 ods. l písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Je nepochybné, že súd prvého stupňa doručoval napadnuté uznesenie do vlastných rúk (§ 47 O.s.p.) a že odvolateľ podal odvolanie proti nemu neskoro, po uplynutí zákonnej procesnej 15-dňovej lehoty na podanie odvolania; nemožno ju predĺžiť. Uznesenie prevzal dňa 22.10.2012. Lehota na podanie odvolania mu začala plynúť nasledujúci deň po doručení, t.j. dňa 23.10.2012. Posledný 15. deň lehoty na odvolanie pripadol na utorok dňa 6.11.2012, pracovný deň. Ak teda svoje odvolanie zveril pošte na prepravu dňa 7.11.2012, stalo sa tak neskoro, po uplynutí zákonnej procesnej lehoty na podanie odvolania (§ 57, § 204 ods. l O.s.p.). S poukazom na vyššie uvedené dôvody a citované zákonné ustanovenia odvolací súd odvolanie, už bez ďalšieho, ako oneskorene podané odmietol (§ 218 ods. l písm. a/ O.s.p.). Odvolací súd prijal rozhodnutie jednohlasne (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení účinnom od 1.5.2011). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.