KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava27. 5. 2026plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2Co/53/2026 z 27. 5. 2026

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 27. mája 2026, sp. zn. 2Co/53/2026, ECLI:SK:KSBA:2026:1109234262.4

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Krajský súd Bratislava 2Co/53/2026 1109234262 27. 05. 2026 JUDr. Michaela Králová ECLI:SK:KSBA:2026:1109234262.4

Uznesenie Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Michaely Královej a členov senátu JUDr. Ivany Jahnovej a JUDr. Nadeždy Wallnerovej, v spore žalobcu: M.. L. S., bytom: N. XXX/XX, XXX XX H., proti žalovanej: Slovenská republika v zastúpení Generálnou prokuratúrou, so sídlom: Štúrova 2, 812 85 Bratislava, o náhradu škody vo výške 10.058,33 eur, o odvolaní žalobcu proti uzneseniu Mestského súdu Bratislava IV zo dňa 7. novembra 2025, č.k. B1-22C/329/2009-274 takto rozhodol: I. Odvolací súd odvolanie žalobcu proti uzneseniu Mestského súdu Bratislava IV zo dňa 7. novembra 2025, č.k. B1-22C/329/2009-274 o d m i e t a. II. Žalovaný n e m á nárok na náhradu trov odvolacieho konania. odôvodnenie: 1. Mestský súd Bratislava IV uznesením zo dňa 07.11.2025 č. k. B 1-22C/329/2009-274 rozhodol tak, že sťažnosť žalobcu proti uzneseniu súdu prvej inštancie zo dňa 09.04.2025 č. k. B1-22C/329/2009-253 zamietol. 2. Proti tomuto uzneseniu podal žalobca odvolanie (č.l. 290), ktoré bolo podané na poštu dňa 12.02.2026. 3. Odvolací súd preskúmal vec súc pritom viazaný rozsahom a dôvodmi odvolania (§ 379 a § 380 ods. 1 Civilného sporového poriadku), túto prejednal bez nariadenia pojednávania, keď pre nariadenie pojednávania podľa ustanovenia § 385 ods. 1 Civilného sporového poriadku neboli splnené zákonné podmienky (nebolo potrebné doplniť, respektíve zopakovať dokazovanie, nevyžaduje to dôležitý verejný záujem) a dospel k záveru, že odvolanie žalobcu je potrebné odmietnuť podľa ustanovenia § 386 písm. a), c) Civilného sporového poriadku. 4. Z obsahu spisu nepochybne vyplýva, že uznesenie (č.l. 274 ) bolo žalobcovi doručené dňa 05.12.2025 (č.l. 285). Lehota na podanie odvolania proti tomuto uzneseniu žalobcovi začala plynúť nasledujúci deň po doručení, t.j. dňa 06.12.2025, a posledný 15. deň lehoty na podanie odvolania pripadol na deň 20.12.2025 (sobota), a preto sa táto lehota posunula na najbližší pracovný deň t.j. na deň 22.12.2025 (t.j. dňa 22.12.2025 ) uplynula žalobcovi lehota na podanie odvolania voči tomuto uzneseniu. Odvolací súd taktiež zdôrazňuje, že voči uzneseniu, ktorým súd prvej inštancie zamietol sťažnosť žalobcu týkajúcu sa výšky trov konania nie je odvolanie prípustné podľa § 357 Civilného sporového poriadku. Inak povedané, žalobca nielenže podal svoje odvolanie voči predmetnému uzneseniu po lehote, nakoľko ho podal na poštu dňa 12.02.2026, pričom lehota na podanie odvolania mu uplynula dňa 22.12.2025, ale taktiež je treba zdôrazniť, že voči tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné ( § 357 CSP).

5. Podľa § 121 ods. 1 zák. č. 161/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok lehota podľa tohto zákona môže byť určená podľa hodín, dní, týždňov, mesiacov a rokov. 6. Podľa § 121 ods. 2 zák. č. 161/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. 7. Podľa § 121 ods. 3 zák. č. 161/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty; ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. 8. Podľa § 121 ods. 4 zák. č. 161/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. 9. Podľa § 121 ods. 5 zák. č. 161/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok lehota je zachovaná, ak sa v posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak je podanie urobené elektronickými prostriedkami doručené súdu mimo pracovného času. 10. Odvolanie je prípustné proti uzneseniu súdu prvej inštancie o: a) zastavení konania, b) odmietnutí podania vo veci samej, c) odmietnutí žaloby na obnovu konania, d) návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia alebo zabezpečovacieho opatrenia, e) zrušení neodkladného opatrenia alebo zabezpečovacieho opatrenia podľa § 334 a 335 ods. 1, f) návrhu na opravu chýb v písaní a počítaní a iných zrejmých nesprávností, okrem odôvodnenia, g) zamietnutí návrhu na doplnenie rozsudku, h) zamietnutí návrhu na zrušenie rozsudku pre zmeškanie, i) návrhu na predbežnú vykonateľnosť rozsudku, j) odklade vykonateľnosti rozhodnutia, k) povinnosti zložiť zábezpeku vo veciach práva duševného vlastníctva, l) zabezpečení dôkazného prostriedku, m) nároku na náhradu trov konania, n) prerušení konania podľa § 162 ods. 1 písm. a) a § 164, o) návrhu na uznanie cudzieho rozhodnutia, o návrhu na vyhlásenie vykonateľnosti cudzieho rozhodnutia a vo veciach výkonu cudzieho rozhodnutia, p) postúpení právomoci do cudziny. 11. Odvolací súd iba zopakuje, že žalobca podal svoje odvolanie voči predmetnému uzneseniu po lehote, nakoľko ho podal na poštu dňa 12.02.2026, pričom lehota na podanie odvolania mu uplynula dňa 22.12.2025, ale taktiež je treba zdôrazniť, že voči tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Ak teda žalobca svoje odvolanie voči predmetnému uzneseniu podal na poštu dňa 12.02.2026, stalo sa tak neskoro, t.j. po uplynutí zákonnej procesnej lehoty na podanie odvolania, a navyše voči uzneseniu, voči ktorému odvolanie nie je prípustné. S poukazom na vyššie uvedené dôvody a citované zákonné ustanovenie odvolací súd preto odvolanie žalobcu , už bez ďalšieho, ako oneskorene podané a zároveň s ohľadom na to, že smeruje voči rozhodnutiu, voči ktorému nie je odvolanie prípustné odmietol (§ 386 písm. a), c) Civilného sporového poriadku). 12. O trovách konania rozhodol odvolací súd podľa § 396 ods. 1 CSP v spojení s § 256 ods. 1 a § 257 CSP tak, že žalovanému nepriznal nárok na náhradu trov konania, pretože mu žiadne trovy v rámci tohto konania nevznikli. 13. Odvolací súd prijal rozhodnutie jednohlasne (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení účinnom od 1.5.2011, § 393 ods. 2 posledná veta Civilného sporového poriadku). Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP). Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa konanie končí, ak a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov, b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu, c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný zástupca alebo procesný opatrovník, d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie, e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 CSP). (1) Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej otázky, a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu, b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne. (2) Dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n) (§ 421 CSP). (1) Dovolanie podľa § 421 odsek 1 CSP nie je prípustné, ak a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada, b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada, c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b). (2) Na určenie výšky minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby na súde prvej inštancie (§ 422 CSP). Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 CSP). (1) Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. (2) Dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom súde (§ 427 CSP). V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP). (1) Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa musia byť spísané advokátom. (2) Povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa (§ 429 CSP).

Strany sporu majú právo zvoliť si advokáta a možnosť obrátiť sa na Centrum právnej pomoci (§ 160 odsek 2 CSP). (1) Dovolanie prípustné podľa § 420 CSP možno odôvodniť iba tým, že v konaní došlo k vade uvedenej v tomto ustanovení. (2) Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie, v čom spočíva táto vada (§ 431 CSP). (1) Dovolanie prípustné podľa § 421 CSP možno odôvodniť iba tým, že rozhodnutie spočíva v nesprávnom právnom posúdení veci. (2) Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie právne posúdenie veci, ktoré pokladá za nesprávne, a uvedie, v čom spočíva nesprávnosť tohto právneho posúdenia (§ 432 CSP). Dovolací dôvod nemožno vymedziť tak, že dovolateľ poukáže na svoje podania pred súdom prvej inštancie alebo pred odvolacím súdom (§ 433 CSP). Dovolacie dôvody možno meniť a dopĺňať len do uplynutia lehoty na podanie dovolania (§ 434 CSP). V dovolaní nemožno uplatňovať nové prostriedky procesného útoku a prostriedky procesnej obrany okrem skutočností a dôkazov na preukázanie prípustnosti a včasnosti podaného dovolania (§ 435 CSP).

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1109234262

  1. 30. 3. 2015Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2Co/29/2014 z 30. 3. 2015
  2. 15. 6. 2021Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2Co/127/2018 z 15. 6. 2021
  3. 27. 5. 2026Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 2Co/53/2026 z 27. 5. 2026 (toto rozhodnutie)