Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Nitra Spisová značka: 11S/23/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 4014200219 Dátum vydania rozhodnutia: 29. 09. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Darina Vargová ECLI: ECLI:SK:KSNR:2014:4014200219.1 Uznesenie Krajský súd v Nitre, v právnej veci žalobcu: Mestská nemocnica s poliklinikou prof. MUDr. Rudolfa Korca, DrSc. Zlaté Moravce, Bernolákova 4, Zlaté Moravce, IČO: 17 336 015, zastúpeného advokátskou kanceláriou JUDr. CIMRÁK s.r.o., Štefánikova 7, Nitra, proti žalovanému: Národný inšpektorát práce, Masarykova 10, Košice, o preskúmanie zákonnosti postupu a rozhodnutia žalovaného zo dňa 23. januára 2014 č. S/2013/02011-2.1,O-271/2013, takto r o z h o d o l : Súd konanie z a s t a v u j e . Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Žalobca sa žalobou zo dňa 04. 03. 2014, osobne podanou na tunajší súd dňa 06. 03. 2014, domáhal preskúmania a zrušenia rozhodnutia žalovaného zo dňa 23. 01. 2014 č. S/2013/02011-2.1,O-271/2013, ktorým žalovaný zamietol odvolanie žalobcu proti rozhodnutiu Inšpektorátu práce Nitra zo dňa 22.10.2013 č. k.: 46-I/13/práv. a toto rozhodnutie potvrdil. Týmto rozhodnutím Inšpektorát práce Nitra ako prvostupňový správny orgán uložil žalobcovi pokutu v sume 5.000,- eur za porušenie povinností vyplývajúcich z predpisov uvedených v ust. § 2 ods. 1, písm. a/, tretí bod zák. č. 125/206 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a za porušenie povinností vyplývajúcich z vyššie citovaného zákona uvedených v ust. § 16 ods. 2, písm. a/ tohto zákona. Krajský súd v Nitre výzvou zo dňa 23. 07. 2014 vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú žalobu v sume 70,- eur v lehote do 10 dní odo dňa doručenia tejto výzvy s poučením, že ak v určenej lehote súdny poplatok nezaplatí, konanie bude zastavené. Výzva na zaplatenie súdneho poplatku bola právnemu zástupcu žalobcu doručená dňa 24. 07. 2014. Podľa § 5 ods. 1, písm. a/ zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) v znení neskorších predpisov, poplatková povinnosť vzniká podaním návrhu, odvolania a dovolania alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom navrhovateľ, odvolateľ a dovolateľ. Podľa § 8 ods. 1 vyššie citovaného zákona, poplatok za podanie návrhu alebo žiadosti, poplatok za uplatnenie námietky zaujatosti v konkurznom konaní alebo reštrukturalizačnom konaní podľa osobitného predpisu a poplatok za konanie o dedičstve je splatný vznikom poplatkovej povinnosti. Podľa § 10 ods. 1, veta prvá a druhá vyššie citovaného zákona, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania alebo dovolania, prvostupňový súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. Z vyššie citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že poplatková povinnosť v sume 70,- eur vznikla žalobcovi už podaním žaloby o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného zo dňa 23. 01. 2014, a to podľa položky 10, písm. a/ (z návrhu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia orgánu verejnej správy na základe žaloby, ak v písmenách b/ až d/ nie je ustanovené inak) Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý je prílohou k zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov účinnom v čase podania žaloby. Žalobca však predpísaný súdny poplatok ani na základe výzvy súdu v zákonom stanovenej lehote, ktorá mu podľa § 57 ods. 2 OSP uplynula v pondelok dňa 4. augusta (nakoľko posledný desiaty deň lehoty pripadol na nedeľu) nezaplatil a neurobil tak ani do rozhodnutia súdu v tejto veci, kedy súd skúmal podmienky konania. S poukazom na tieto skutočnosti bolo potrebné rozhodnúť tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia a konanie v predmetnej veci zastaviť, pretože súdny poplatok nebol zaplatený. Ide o zákonnú prekážku konania na súde, ktorá bráni meritórnemu rozhodnutiu vo veci samej. Súd prvého stupňa takto rozhodol pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). O trovách konania súd rozhodol podľa ust. § 146 ods. 1 písm. c/ OSP s použitím ust. § 246c ods. 1 OSP tak, že žiadnemu z účastníkov konania nepriznal právo na náhradu trov konania, pretože konanie bolo zastavené. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Krajský súd v Nitre, a to písomne v dvoch vyhotoveniach. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 OSP) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha (§ 205 ods. 1 OSP).