KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Prešov26. 9. 2016plný text

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 19CoE/7/2016 z 26. 9. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 26. septembra 2016, sp. zn. 19CoE/7/2016, ECLI:SK:KSPO:2016:8501898519.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 19CoE/7/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8501898519
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 09. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Monika Jusková
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8501898519.1

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Moniky Juskovej a členiek
senátu JUDr. Gabriely Klenkovej, PhD. a JUDr. Jany Burešovej v exekučnej veci oprávnenej Sociálnej
poisťovne, pobočka Stará Ľubovňa, Budovateľská 42/535, Stará Ľubovňa, IČO: 30 807 484, proti
povinnému C. T., nar. 01.XX.XXXX, trvale bytom N., prechodne bytom X. cesta XXXXX/XX, D. - W., o
vymoženie 287,63 eura s príslušenstvom, o odvolaní oprávnenej proti uzneseniu Okresného súdu Stará
Ľubovňa č. k. 5Er 369/2001 - 12 zo dňa 23.10.2015 takto

r o z h o d o l :

O d m i e t a odvolanie voči výroku, ktorým súd prvej inštancie rozhodol, že o trovách exekúcie rozhodne
po právoplatnosti uznesenia.

Vo zvyšku rozhodnutie súdu prvej inštancie p o t v r d z u j e.

o d ô v o d n e n i e :

1. Okresný súd Stará Ľubovňa (ďalej len „súd prvej inštancie“ alebo „exekučný súd“) napadnutým
uznesením nepripustil zmenu účastníka konania na strane oprávneného, exekúciu zastavil a vyslovil,
že o trovách exekúcie rozhodne po právoplatnosti uznesenia.
Rozhodnutie právne odôvodnil s poukazom na ust. § 57 ods. 1 písm. f), ods. 2, § 58 ods. 1
Exekučného poriadku, § 25 ods. 1, 2 zákona č. 274/1994 Z.z. o Sociálnej poisťovni v znení účinnom do
31.12.2003 a § 277 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Uviedol, že v danom prípade
došlo k uplynutiu 10 ročnej prekluzívnej lehoty na vymoženie práva oprávnenej. Posledným dňom
prekluzívnej desaťročnej lehoty na vykonanie rozhodnutia č. 500-72-6023/2000-7 zo dňa 12.07.2000,
ktoré nadobudlo právoplatnosť dňa 02.08.2000, bol 02.08.2010 a dňom nasledujúcim po tomto dátume
došlo k zániku práva oprávnenej na vymoženie pohľadávky priznaného predmetným rozhodnutím.
Súd prvej inštancie nepripustil zmenu účastníka konania na strane oprávneného z dôvodu existencie
neodstrániteľnej prekážky konania. Vzhľadom k tomu, že súd nemal k dispozícii vyúčtovanie trov
exekúcie, rozhodol, že o trovách exekúcie rozhodne po právoplatnosti uznesenia.

2. V zákonom stanovenej lehote podala proti uzneseniu odvolanie oprávnená. Uviedla, že súd
prvej inštancie nepostupoval správne, rozhodnutie spočíva na nesprávnom právnom závere a výrazne
zhoršuje právnu pozíciu oprávneného. Poukázala na to, že desaťročná prekluzívna lehota na vykonanie
rozhodnutia bola zavedená novelou č. 242/2001 Z.z. s účinnosťou § 25 ods. 1, 2 od 01.07.2001.
Vykonateľnosť rozhodnutia v danom prípade nastala 02.08.2000, t.j. pred zavedením prekluzívnej lehoty.
Zákon č. 242/2001 Z.z. neobsahoval prechodné ustanovenia, na základe ktorých možno jednoznačne
konštatovať preklúziu u rozhodnutí vydaných a právoplatných pred 01.07.2001. Ak by malo novelizované
znenie platiť retoaktívne, je možné predpokladať, že by normotvorca v zákone takýto zámer vyjadril.
Navrhla napadnuté uznesenie zrušiť v celom rozsahu.

3. Krajský súd v Prešove (ďalej len „odvolací súd“) príslušný na rozhodnutie o odvolaní podľa § 34
zákona č. 160/2015 Z.z. Civilného sporového poriadku účinného od 01.07.2016, (ďalej len „Civilného



sporového poriadku“), vzhľadom na včas podané odvolanie, preskúmal napadnuté rozhodnutie, ako aj
konanie mu predchádzajúce v zmysle zásad vyplývajúcich z ust. § 379 a nasl. Civilného sporového
poriadku, bez nariadenia pojednávania (§ 385 Civilného sporového poriadku a contrario) a dospel k
záveru, že odvolanie oprávnenej vo vzťahu k výroku, ktorým súd prvej inštancie rozhodol, že o trovách
exekúcie rozhodne po právoplatnosti uznesenia nie je prípustné a vo zvyšku odvolanie nie je dôvodné.

4. Podľa § 470 ods. 1, 2 zákona Civilného sporového poriadku, ak nie je ustanovené inak, platí tento
zákon aj na konania začaté predo dňom nadobudnutia jeho účinnosti. Právne účinky úkonov, ktoré v
konaní nastali predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona, zostávajú zachované. Ak sa tento
zákon použije na konania začaté predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona, nemožno uplatňovať
ustanovenia tohto zákona o predbežnom prejednaní veci, popretí skutkových tvrdení protistrany a
sudcovskej koncentrácii konania, ak by boli v neprospech strany.
Podľa § 9a ods. 1 Exekučného poriadku, ak to povaha veci nevylučuje, v konaní podľa tohto zákona sa
primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku.
Podľa § 41 ods. 2 písm. h) Exekučného poriadku, podľa tohto zákona možno vykonať exekúciu aj
na podklade vykonateľných rozhodnutí a výkazov nedoplatkov vo veciach sociálneho zabezpečenia,
sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia a vo veciach verejného zdravotného
poistenia.
Podľa § 57 ods. 1 písm. f) Exekučného poriadku, exekúciu súd zastaví, ak po vydaní rozhodnutia zaniklo
právo ním priznané.
Podľa § 58 ods. 1 Exekučného poriadku, exekúciu zastaví súd na návrh alebo aj bez návrhu.
Podľa § 25 ods. 1, 2 zákona č. 274/1994 Z.z. o Sociálnej poisťovni v znení do 31.12.2003 (ďalej
len Zákon o Sociálnej poisťovni), pohľadávky na poistnom na nemocenské poistenie a na dôchodkové
zabezpečenie vymáha príslušná pobočka podľa osobitných predpisov 21) na základe právoplatného a
vykonateľného rozhodnutia. Rozhodnutie uvedené v odseku 1 možno vykonať najneskôr do desiatich
rokov odo dňa nadobudnutia jeho právoplatnosti; ustanovenia všeobecného predpisu o správnom
konaní 21aa) sa nepoužijú.
Podľa § 277 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ak povinnosť platiť poistné na
nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové zabezpečenie, poistné na poistenie zodpovednosti
zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze alebo pri chorobe z povolania a povinnosť platiť
príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do garančného fondu vznikla pred 1. januárom
2004 a táto povinnosť nebola do 31. decembra 2003 splnená, pri ich platení a vymáhaní sa po 31.
decembri 2003 postupuje podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003.
Podľa § 386 písm. c) Civilného sporového poriadku, odvolací súd odmietne odvolanie, ak smeruje proti
rozhodnutiu, proti ktorému odvolanie nie je prípustné.
Podľa § 355 ods. 2 Civilného sporového poriadku, proti uzneseniu súdu prvej inštancie je prípustné
odvolanie, ak to zákon pripúšťa.

5. Vzhľadom k tomu, že oprávnená napáda uznesenie v celom rozsahu, odvolací súd sa v prvom
rade zaoberal prípustnosťou odvolania proti výroku, ktorým súd prvej inštancie rozhodol, že o trovách
exekúcie rozhodne po právoplatnosti uznesenia. Odvolací súd pritom dospel k záveru, že odvolanie proti
tomuto výroku prípustné nie je, nakoľko Občiansky súdny poriadok účinný do 30.06.2016, Exekučný
poriadok ani iný právny predpis proti takémuto výroku odvolanie nepripúšťajú. Preto odvolací súd v
zmysle ust. § 386 písm. c) Civilného sporového poriadku, odmietol odvolanie voči výroku, ktorým súd
prvej inštancie rozhodol, že o trovách exekúcie rozhodne po právoplatnosti uznesenia.

6. Z obsahu spisu i odôvodnenia napadnutého uznesenia odvolací súd zistil, že súd prvej inštancie
rozhodol o zastavení exekúcie, ktorá sa viedla na podklade exekučného titulu - platobného výmeru
vydaného Sociálnou poisťovňou, pobočka Stará Ľubovňa č. 500 - 72 - 6023/2000 - 7 zo dňa 12.07.2000,
ktorý nadobudol právoplatnosť a vykonateľnosť dňa 02.08.2000 a ktorým bola povinnému uložená
povinnosť zaplatiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie v sume 8 665 Sk.

7. K odvolacím námietkam oprávnenej odvolací súd poukazuje na skutočnosť, že zákon č. 461/2003
Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zrušil zákon č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej
poisťovni, podľa ktorého Sociálna poisťovňa, pobočka Stará Ľubovňa predpísala povinnému na úhradu
poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie. Ustanovenie § 277 ods. 1 a 2 zákona
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení založilo podmienenú účinnosť už zrušených noriem právneho
predpisu, keď stanovilo, že ak povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové



zabezpečenie, poistné na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze alebo
pri chorobe z povolania a povinnosť platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do
garančného fondu vznikla pred 1. januárom 2004 a táto povinnosť nebola do 31. decembra 2003
splnená, pri ich platení a vymáhaní sa po 31. decembri 2003 postupuje podľa predpisov účinných do 31.
decembra 2003. Predpisom účinným do 31. decembra 2003 je práve ustanovenie § 25 ods. 2 Zákona o
Sociálnej poisťovni (v znení účinnom do 31.12.2003), pričom lehota upravená v citovanom ustanovení
má prekluzívny charakter. Jej márnym uplynutím právo na vykonanie rozhodnutia - exekučného titulu
zaniká, a preto je potrebné v tejto lehote 10 rokov rozhodnutie vykonať, t. j. výkon rozhodnutia nielen
nariadiť, ale výkon rozhodnutia musí byť v tejto lehote aj skončený. Na zánik tohto práva príslušný
orgán prihliada z úradnej povinnosti. Preto v prípade, ak povinnosť týkajúca sa nemocenského poistenia
povinným nebola do 31.12.2003 splnená, na vymáhanie uvedených povinností sa vzťahuje ustanovenie
§ 277 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. s odkazom a založením účinnosti práva účinného do 31.12.2003.

8. Odvolací súd sa pri posúdení preklúzie vymáhaného nároku osobitne zaoberal skutočnosťou, že
ustanovenie § 25 Zákona o Sociálnej poisťovni, ktorým bol zavedený inštitút preklúzie, nadobudlo
účinnosť až 01.07.2001. Súd vychádzal z právneho názoru vysloveného Najvyšším súdom SR v
stanovisku sp. zn. Snj 840/02, podľa ktorého právo Sociálnej poisťovne vymáhať poplatok za nesplnenie
ohlasovacej povinnosti, pokuty a penále podľa predpisov o sociálnom zabezpečení sa premlčuje v
lehotách, vyplývajúcich z právneho predpisu platného v čase, kedy jej právo vzniklo, pokiaľ úprava
premlčacích lehôt nie je podľa nového právneho predpisu pre účastníka výhodnejšia. V posudzovanej
exekučnej veci síce nejde o premlčanie, ale o preklúziu, avšak princíp rozhodovania podľa právneho
predpisu výhodnejšieho pre účastníka ostáva rovnaký. Preto aj v prípade práva vymáhať poistné, o
ktorom bolo rozhodnuté pred 01.07.2001, môže dôjsť k preklúzii práva vymáhať poistné podľa § 25
zákona č. 274/1994 Z.z., pretože je to pre účastníka výhodnejšie.

9. Odvolací súd zároveň poukazuje na rozhodnutia odvolacích súdov Slovenskej republiky, zo záverov
ktorých vyplýva totožný právny názor ako je uvedený vyššie, napr. uznesenie Krajského súdu v
Bratislave sp. zn. 22CoE 126/2014 zo dňa 07.01.2015, uznesenie Krajského súdu v Prešove sp. zn.
4CoE 43/2014 zo dňa 28.05.2014, uznesenie Krajského súdu v Trnave sp. zn. 21CoE 149/2014 zo dňa
26.05.2015, uznesenie Krajského súdu v Nitre sp. zn. 26CoE 28/2015 zo dňa 31.03.2015.

10. Z dôvodov, ktoré uviedol, odvolací súd potvrdil uznesenie vo výroku o zastavení exekúcie ako vecne
správne v zmysle ust. § 387 ods. 1, 2 Civilného sporového poriadku. Rovnako aj výrok o nepripustení
zmeny účastníka konania na strane oprávneného je správny. Dôvod pre zastavenie exekúcie bol daný,
preto nebolo účelné rozhodovať o zmene účastníka na strane oprávneného.

11. Rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Prešove v pomere hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu odvolanie nie je prípustné.

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP).

Podľa § 420 CSP, dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej
alebo ktorým sa konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces.



Podľa § 421 ods. 1 CSP, dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo
alebo zmenilo rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia
právnej otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne.

Podľa § 421 ods. 2 CSP, dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd
rozhodol o odvolaní proti uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n).

Podľa § 423 CSP, dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné.

Podľa § 424 CSP, dovolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané.

Podľa § 427 ods. 1 CSP, dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia
odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané
opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej
opravy.

Podľa § 427 ods. 2 CSP, dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom
odvolacom alebo dovolacom súde.

Podľa § 428 CSP, v dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému
rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie
považuje za nesprávne (dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh).

Podľa § 429 ods. 1 CSP, dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a
iné podania dovolateľa musia byť spísané advokátom.

Podľa § 429 ods. 2 CSP, povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8501898519

  1. 23. 10. 2015Uznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa sp. zn. 5Er/369/2001 z 23. 10. 2015potvrdené
  2. 26. 9. 2016Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 19CoE/7/2016 z 26. 9. 2016 (toto rozhodnutie)
  3. 26. 9. 2016Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 19CoE/7/2016 z 26. 9. 2016