KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieNajvyšší súd SR20. 5. 2014plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2Sžf/33/2014 z 20. 5. 2014

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 20. mája 2014, sp. zn. 2Sžf/33/2014, ECLI:SK:NSSR:2014:4013200430.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 2Sžf/33/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4013200430
Dátum vydania rozhodnutia: 21. 05. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Alena Poláčková
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2014:4013200430.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci žalobcu: BAGIN, s.r.o., so sídlom Školská 47,
Zemianska Olča, IČO: 45622841, zastúpeného advokátom: Mgr. Karol Haťapka, so sídlom Drieňová
34, Bratislava, proti žalovanému: Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, so sídlom Lazovná
63, Banská Bystrica, v konaní o preskúmanie zákonnosti postupu a rozhodnutia žalovaného č.
1100304/1/34691/2013 z 28.januára 2013, o odvolaní žalobcu proti rozsudku Krajského súdu v Nitre č.k.
11S/51/2013-122 z 15. januára 2014, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie o d m i e t a.

Účastníkom právo na náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a .

o d ô v o d n e n i e :

Krajský súd v Nitre rozsudkom č.k. 11S/51/2013-122 z 15. januára 2014 zamietol žalobu, ktorou sa
žalobca domáhal zrušenia rozhodnutia žalovaného č. 1100304/1/34691/2013 z 28. januára 2013, ako
aj dodatočného platobného výmeru č. 9410401/5/2910600/2012 z 11. októbra 2012, ktorými správne
orgány nepriznali žalobcovi nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie január
2011 vo výške 13 353,67€.

Proti rozsudku súdu prvého stupňa podal 10. marca 2014 žalobca odvolanie.

Žalovaný sa k odvolaniu žalobcu nevyjadril.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací podľa § 250ja v spojení s § 246c Občianskeho
súdneho poriadku (ďalej len „OSP“) preskúmal napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa spolu s
konaním, ktoré mu predchádzalo a dospel k záveru, že odvolanie žalobcu je potrebné odmietnuť.

Zo spisu krajského súdu vyplýva, že odvolanie podal navrhovateľ 10. marca 2014 na poštovú prepravu,
pričom z doručenky je zrejmé, že napadnutý rozsudok Krajského súdu v Nitre č.k. 11S/51/2013-122 z
15. januára 2014 prevzal 20. februára 2014.

Napadnutý rozsudok obsahoval správne poučenie o tom, že opravný prostriedok je možné podať v lehote
do 15 dní od jeho doručenia, pričom táto lehota žalobcovi uplynula 7. marca 2014.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ OSP, odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.



Najvyšší súd Slovenskej republiky z uvedených dôvodov odvolanie žalobcu odmietol, nakoľko bolo nad
všetku pochybnosť preukázané, že žalobca podal odvolanie oneskorene.

O trovách odvolacieho konania rozhodol súd podľa § 250k ods. 1 OSP a účastníkom ich náhradu
nepriznal, nakoľko žalobca v konaní nebol úspešný a žalovanému náhrada trov zo zákona neprináleží.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4013200430

  1. 14. 1. 2014Rozsudok Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/51/2013 z 14. 1. 2014opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 20. 5. 2014Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2Sžf/33/2014 z 20. 5. 2014 (toto rozhodnutie)