KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokNajvyšší súd SR25. 10. 2017plný text

Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 8Sžo/80/2015 z 25. 10. 2017

CitáciaRozsudok Najvyššieho súdu SR z 25. októbra 2017, sp. zn. 8Sžo/80/2015, ECLI:SK:NSSR:2017:1011200962.2

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 8Sžo/80/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1011200962
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 10. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jaroslava Fúrová
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2017:1011200962.2

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Najvyšší súd Slovenskej republiky v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Jaroslavy Fúrovej
a členiek senátu JUDr. Eleny Kováčovej a JUDr. Kataríny Benczovej, v právnej veci žalobcu Mesta
Pezinok so sídlom Radničné námestie 7, Pezinok, zastúpeného Advokátskou kanceláriou G. Lehnert,
k.s. so sídlom Budova ORBIS, Rajská 7, Bratislava, proti žalovanému Ministerstvu dopravy a výstavby
Slovenskej republiky so sídlom Námestie slobody 6, Bratislava, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia
žalovaného č. 51 zo dňa 11. marca 2011, v konaní o odvolaní žalobcu proti rozsudku Krajského súdu v
Bratislave č. k. 1S/93/2011-76 zo dňa 26. februára 2015, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky napadnutý rozsudok Krajského súdu v Bratislave č. k. 1S/93/2011-76
zo dňa 26. februára 2015 p o t v r d z u j e .

Účastníkom náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom Krajský súd v Bratislave (ďalej len ,,krajský súd“) zamietol žalobu, ktorou
sa žalobca domáhal preskúmania zákonnosti v záhlaví označeného rozhodnutia, ktorým minister
Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (vtedajší ústredný orgán štátnej
stavebnej správy; ďalej v texte len „MVaRR SR“) zrušil rozhodnutie Ministerstva vnútra Slovenskej
republiky sp. zn. 2010/KVSU-SSUP-10074-22:530 zo dňa 3. septembra 2010, ktorým mimo odvolacieho
konania zrušilo právoplatné rozhodnutie bývalého Krajského stavebného úradu v Bratislave (ďalej len
„KSÚ“) č. A/2007/1095/KIZ zo dňa 7. mája 2007 a vyhovelo rozkladom účastníkov konania, a to z dôvodu
uplynutia zákonnej trojročnej lehoty od právoplatnosti napadnutého rozhodnutia na jeho preskúmanie
mimo odvolacieho konania. O trovách konania rozhodol krajský súd tak, že žalobcovi ich náhradu
nepriznal.

V odôvodnení rozsudku krajský súd konštatoval, že žalobca ako príslušný stavebný úrad v územnom
konaní rozhodnutím č. 5/8-ÚRzam./1600-1869/02-06 zo dňa 30. novembra 2006 zamietol podľa § 37
ods. 4 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení
neskorších predpisov (ďalej len „stavebný zákon“) návrh spoločnosti Ekologická skládka, a. s. na vydanie
rozhodnutia o umiestnení stavby „Pezinok - skládka odpadov“. KSÚ toto rozhodnutie v odvolacom konaní
svojím rozhodnutím č. A/2007/1095/KIZ zo dňa 7. mája 2007 zmenil tak, že umiestnenie predmetnej
stavby povolil, pričom rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňom 14. mája 2007. Žalobca dňa 9.
januára 2009, Slovenská inšpekcia životného prostredia - Inšpektorát životného prostredia Bratislava
dňa 21. októbra 2009 a Ing. F. Q. dňa 18. novembra 2009 podali podnet na preskúmanie uvedeného
rozhodnutia KSÚ mimo odvolacieho konania. MVaRR SR listom zo dňa 26. januára 2010 požiadalo
(opätovne) primátora Mestského úradu v Pezinku s poukazom na § 32 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb.
o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „správny poriadok“)



o poskytnutie chýbajúcich podkladov konštatujúc, že na základe podnetov vyššie uvedených osôb
preskúmava rozhodnutie KSÚ v konaní mimo odvolania podľa § 65 správneho poriadku. Následne
listom zo dňa 26. apríla 2010 oznámilo osobám, ktoré podali podnet, že nebol zistený zákonný dôvod
preukazujúci porušenie právnych predpisov v konaní a rozhodovaní KSÚ, a preto rozhodnutie KSÚ
ponecháva v platnosti. Ďalším listom zo dňa 21. júna 2010 MVaRR SR potvrdilo svoje stanovisko
k podaným podnetom, keď oznámilo, že jeho predošlý list zo dňa 26. januára 2010 nemôže byť
považovaný za upovedomenie o začatí konania podľa § 18 ods. 3 správneho poriadku, pretože MVaRR
SR nerobilo konanie vo veci samej, ale len zhromažďovalo podklady doplňujúce spisový materiál, ktorý
slúžil na preskúmanie podnetom napadnutého rozhodnutia.
Na základe uvedených skutočností krajský súd neprisvedčil námietke žalobcu, že žalobca bol o začatí
konania upovedomený už dňa 1. februára 2010, kedy mu bol doručený list MVaRR SR zo dňa 26.
januára 2010, teda v trojročnej lehote podľa § 68 ods. 1 správneho poriadku, keďže ani podľa názoru
krajského súdu uvedený list nemožno považovať za upovedomenie o začatí mimoodvolacieho konania
z dôvodu, že ním bol primátor Mestského úradu v Pezinku len (opätovne) požiadaný o poskytnutie
chýbajúcich podkladov. Krajský súd bol toho názoru, že podnety boli vybavené listom MVaRR SR z
26. apríla 2010, a konanie o preskúmanie rozhodnutia KSÚ v mimoodvolacom konaní bolo začaté z
vlastného podnetu Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky (ústredný orgán štátnej stavebnej správy
vykonávajúci pôsobnosť v období od 1. júla 2010 do 1. novembra 2010; ďalej v texte len „MV SR“), a
to doručením výzvy zo dňa 14. júla 2010 účastníkom konania. Krajský súd konštatoval, že rozhodnutie
KSÚ nadobudlo právoplatnosť 14. mája 2007, a teda trojročná lehota na preskúmanie tohto rozhodnutia
mimo odvolacieho konania v zmysle § 68 ods. 1 správneho poriadku uplynula 14. mája 2010. Zo
skutočnosti, že MV SR účastníkov konania o jeho začatí upovedomilo listom zo dňa 14. júla 2010,
kedy najskôr mohlo začať konanie správneho orgánu o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho
konania, je podľa krajského súdu zrejmé, že správny orgán prvého stupňa rozhodol po uplynutí zákonnej
trojročnej lehoty, keďže správne konanie bolo začaté minimálne dva mesiace po jej uplynutí. Krajský
súd neprisvedčil ani ďalšej námietke žalobcu, že žalovaný sa nevysporiadal s jeho námietkami, čím
mu bola odopretá možnosť účinne obhajovať svoje práva a záujmy v konaní, a to s odôvodnením, že
nakoľko sa žalovaný v napadnutom rozhodnutí prioritne zaoberal dodržaním zákonnej trojročnej lehoty
na preskúmanie právoplatného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní, nebolo účelné sa s podanými
námietkami zaoberať. Krajský súd preto dospel k záveru, že v konaní správneho orgánu nebola
zistená vada, ktorá by mohla mať vplyv na zákonnosť napadnutého rozhodnutia žalovaného. Výrok o
trovách konania odôvodnil poukazom na § 250k ods. 1 OSP zohľadniac neúspech žalobcu v súdnom
prieskumnom konaní.

Proti tomuto rozsudku podal žalobca v zákonnej lehote odvolanie, ktoré odôvodnil tým, že rozhodnutie
súdu prvého stupňa vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci, navrhujúc, aby Najvyšší súd
Slovenskej republiky zmenil rozsudok krajského súdu tak, že rozhodnutie žalovaného zruší a vec mu
vráti na ďalšie konanie a zároveň prizná žalobcovi náhradu trov konania.
Žalobca mal za to, že list MVaRR SR zo dňa 26. januára 2010 bol prvým úkonom, ktorým sa z úradnej
moci začalo konanie o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania, keďže obsahoval okrem
žiadosti správneho orgánu o doplnenie chýbajúcich podkladov zároveň aj upovedomenie o samotnom
začatí správneho konania, a preto jeho doručením žalobcovi ako podávateľovi podnetu dňa 1. februára
2010 bol tento ako prvý z účastníkov upovedomený o začatí konania o preskúmanie rozhodnutia KSÚ
mimo odvolacieho konania. Bol toho názoru, že oprávnenie MV SR preskúmať rozhodnutie KSÚ aj po
uplynutí troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia KSÚ zostalo zachované s poukazom na § 68 ods. 2
veta druhá správneho poriadku, ktoré neukladá správnemu orgánu povinnosť oznámiť v trojročnej lehote
začatie preskúmavania rozhodnutia všetkým účastníkom. Žalobca bol toho názoru, že v prejednávanom
prípade sa konanie začalo včas, a to bez ohľadu na to, kedy boli o jeho začatí upovedomení ostatní
účastníci konania.
Žalobca dôvodil, že z ustanovenia § 68 ods. 2 vety druhej správneho poriadku v spojení s § 18 ods.
2 vetou druhou správneho poriadku vyplýva, že ak správny orgán začne preskúmavať rozhodnutie
mimo odvolacieho konania pred uplynutím troch rokov od jeho právoplatnosti, t. j. ak urobí prvý úkon
voči niektorému z účastníkov, v ktorom ho upovedomí o začatí konania, použitie ustanovenia § 68
ods. 1 správneho poriadku už neprichádza do úvahy a správnemu orgánu aj po uplynutí trojročnej
lehoty zostane zachované oprávnenie zmeniť alebo zrušiť preskúmavané rozhodnutie. V tejto súvislosti
poukázal na dôvodovú správu k zákonu č. 527/2003 Z.z., ktorým bolo ustanovenie § 68 ods. 2 veta
druhá do Správneho poriadku doplnené vo vyššie uvedenom zmysle. Inými slovami - lehota podľa § 68



ods. 1 správneho poriadku sa viaže na začatie mimoodvolacieho konania; v tejto lehote však nemusí
byť o veci aj rozhodnuté.
Žalobca nesúhlasil so záverom prvostupňového súdu, že podnet žalobcu bol vybavený oznámením
MVaRR SR zo dňa 26. apríla 2010. Mal za to, že nakoľko konanie o preskúmanie rozhodnutia KSÚ mimo
odvolacieho konania bolo podľa jeho názoru začaté, mohlo skončiť len vydaním rozhodnutia, ktorým
sa preskúmavané rozhodnutie zmení, prípadne zruší pre nezákonnosť alebo ktorým sa konanie vo veci
zastaví.
Namietol, že prvostupňový súd nesprávne právne posúdil vec, keď uzavrel, že účastníci konania boli o
začatí konania o preskúmavanie rozhodnutia KSÚ mimo odvolacieho konania upovedomení až listom
MV SR zo dňa 14. júla 2010, hoci je podľa žalobcu zrejmé, že on bol o začatí konania upovedomený už
dňa 1. februára 2010 na základe listu MVaRR SR zo dňa 26. januára 2010. Žalobca uzavrel, že bol o
začatí konania o preskúmanie rozhodnutia KSÚ mimo odvolacieho konania upovedomený v trojročnej
lehote podľa § 68 ods. 1 správneho poriadku, v dôsledku čoho zostalo oprávnenie MV SR zrušiť alebo
zmeniť rozhodnutie KSÚ zachované i po uplynutí tejto trojročnej lehoty.

Žalovaný správny orgán v písomnom vyjadrení rozsudku navrhol, aby odvolací súd rozsudok súdu
prvého stupňa potvrdil. Uviedol, že žalobca v odvolaní neuviedol žiadne iné skutočnosti než tie, ktoré
už uviedol v žalobe, a ku ktorým sa už žalovaný vyjadril v písomnom vyjadrení k žalobe, a s ktorými sa
krajský súd v rámci odôvodnenia rozsudku náležite vysporiadal.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 10 ods. 2 OSP) preskúmal rozsudok krajského
súdu ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo, v rozsahu a z dôvodov odvolania (§ 212 ods. 1 OSP), bez
nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 250ja ods. 2 OSP) a dospel k záveru, že odvolaniu žalobcu
nemožno priznať úspech.

Predmetom odvolacieho konania v danej veci bol rozsudok, ktorým krajský súd zamietol žalobu, ktorou
sa žalobca domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia žalovaného správneho orgánu č. 51 zo dňa
11. marca 2011, žiadajúc jeho zrušenie a vrátenie veci žalovanému na ďalšie konanie.

Žalobca podrobil súdnemu prieskumu rozhodnutie žalovaného správneho orgánu č. 51 zo dňa 11.
marca 2011, ktorým minister žalovaného v tom čase MVaRR SR - zrušil rozhodnutie MV SR sp. zn.
2010/KVSU-SSUP-10074-22:530 zo dňa 3. septembra 2010, ktorým mimo odvolacieho konania zrušilo
právoplatné rozhodnutie bývalého KSÚ v Bratislave č. A/2007/1095/KIZ zo dňa 7. mája 2007 a vyhovelo
tak rozkladom účastníkov konania, a to z dôvodu uplynutia zákonnej trojročnej lehoty od právoplatnosti
napadnutého rozhodnutia KSÚ.

Odvolací súd preskúmal rozsudok súdu prvého stupňa ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo, pričom
v rámci odvolacieho konania skúmal aj napadnuté rozhodnutie žalovaného správneho orgánu v spojení
s rozhodnutím prvostupňového správneho orgánu, ako aj konania im prechádzajúce, najmä z toho
pohľadu, či sa súd prvého stupňa vysporiadal so zásadnými námietkami uvedenými v žalobe a z takto
vymedzeného rozsahu, či správne posúdil zákonnosť napadnutého rozhodnutia žalovaného.

Najvyšší súd Slovenskej republiky v procese posudzovania zákonnosti napadnutého rozsudku súdu
prvého stupňa vychádzal zo skutkových zistení vyplývajúcich z administratívneho spisu, na ktoré
poukázal už súd prvého stupňa v odôvodnení napadnutého rozsudku, a preto ich neopakuje a súčasne
na ne poukazuje.

Najvyšší súd Slovenskej republiky vo vzťahu k napadnutému rozsudku krajského súdu v zmysle
ustanovenia § 219 ods. 2 OSP v spojení s § 246c ods. 1 OSP nezistil dôvod na to, aby sa v
zásade odchýlil od logických argumentov a relevantných právnych záverov vo veci samej, spolu so
správnym poukazom na právnu úpravu vzťahujúcu sa k predmetu konania, uvedených v odôvodnení
napadnutého rozsudku krajského súdu, ktoré vytvárajú dostatočné právne východiská pre vyslovenie
výroku napadnutého rozsudku. Odvolací súd považuje právne posúdenie preskúmavanej veci krajským
súdom za správne a súladné so zákonom. Vzhľadom k tomu, aby neopakoval pre účastníkov známe
skutočnosti, na zdôraznenie správneho skutkového a právneho záveru súdu prvého stupňa uvádza :

V prejednávanom prípade bolo podstatným vyriešenie otázky, či bola dodržaná trojročná lehota plynúca
od právoplatnosti napadnutého rozhodnutia KSÚ podľa § 68 ods. 1 správneho poriadku, v rámci ktorej



mal žalovaný ako správny orgán najbližšie vyššieho stupňa nadriadený správnemu orgán, ktorý toto
rozhodnutie vydal (KSÚ), právomoc preskúmať toto rozhodnutie mimo odvolacieho konania.

Podľa § 65 ods. 1, 2 správneho poriadku rozhodnutie, ktoré je právoplatné, môže z vlastného alebo iného
podnetu preskúmať správny orgán najbližšie vyššieho stupňa nadriadený správnemu orgánu, ktorý toto
rozhodnutie vydal (§ 58), ak ide o rozhodnutie ústredného orgánu štátnej správy, jeho vedúci na základe
návrhu ním ustanovenej osobitnej komisie (§ 61 ods. 2).
Správny orgán príslušný na preskúmanie rozhodnutia ho zruší alebo zmení, ak bolo vydané v rozpore
so zákonom, všeobecne záväzným právnym predpisom alebo všeobecne záväzným nariadením. Pri
zrušení alebo zmene rozhodnutia dbá na to, aby práva nadobudnuté dobromyseľne boli čo najmenej
dotknuté.

Podľa § 68 ods. 1, 2 správneho poriadku správny orgán nemôže mimo odvolacieho konania rozhodnutie
zrušiť alebo zmeniť po uplynutí troch rokov od právoplatnosti napadnutého rozhodnutia.
Proti rozhodnutiu, ktorým sa zrušuje alebo mení rozhodnutie mimo odvolacieho konania, sa možno
odvolať (podať rozklad). Ak správny orgán oznámil, že začal preskúmavať rozhodnutie mimo
odvolacieho konania, na preskúmanie a na rozhodnutie o odvolaní sa nevzťahuje lehota podľa odseku 1.

Preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania je procesným prostriedkom dozoru, prejavom
právomoci správnych orgánov uskutočňovať kontrolu nad činnosťou podriadených správnych orgánov.
Ide o mimoriadny spôsob preskúmania právoplatných rozhodnutí správnych orgánov, na ktoré nemá
účastník konania zo zákona právny nárok. Uplatňuje sa za zákonom ustanovených podmienok, z úradnej
povinnosti, ak okolnosti prípadu nasvedčujú, že vydané rozhodnutie je nezákonné.

Na rozdiel od riadnych opravných prostriedkov nie je na preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho
konania právny nárok. To súvisí predovšetkým s otázkou právnej istoty, pretože prípadná zmena alebo
zrušenie napadnutého správneho rozhodnutia predstavuje vždy mimoriadny zásah do existujúceho
právneho stavu.

Účastníci konania nemajú aktívnu legitimáciu na podanie návrhu na začatie konania o preskúmanie
rozhodnutia mimo odvolacieho konania. Podnet na uvedené konanie môže síce podať ktokoľvek, ale
nejedná sa o návrh na začatie konania.

Účastníkmi prieskumného konania sú účastníci pôvodného konania, v ktorom bolo vydané
preskúmavané rozhodnutie.

V prejednávanom prípade nebolo sporným, že napadnuté rozhodnutie KSÚ nadobudlo právoplatnosť
dňom 14. mája 2007, ktorým dňom začala plynúť trojročná lehota na preskúmanie rozhodnutia mimo
odvolacieho konania. Posledným dňom tejto lehoty bol teda deň 14. mája 2010.

Spornou otázkou medzi účastníkmi bolo, či list MVaRR SR zo dňa 26. januára 2010 adresovaný
primátorovi Mestského úradu v Pezinku, ktorým bol požiadaný o poskytnutie chýbajúcich podkladov,
možno považovať za upovedomenie účastníka správneho konania o začatí konania o preskúmanie
rozhodnutia mimo odvolacieho konania.

Odvolací súd súhlasí s názorom žalobcu, že konanie o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho
konania je ovládané zásadou oficiality; možno ho začať výhradne z úradnej moci, a preto na jeho začatie
je potrebné aplikovať ustanovenie § 18 ods. 2 vetu druhú správneho poriadku, podľa ktorého pokiaľ
sa konanie začína na podnet správneho orgánu, je konanie začaté dňom, keď tento orgán urobil voči
účastníkovi konania prvý úkon. Za takýto úkon treba podľa ustálenej judikatúry považovať doručenie
prvej písomnosti účastníkovi konania, ktorá však súčasne obsahuje upovedomenie o začatí konania.

Z obsahu predložených spisov správneho orgánu vyplynulo, že žalobca - Mesto Pezinok rozhodoval
ako stavebný úrad (§ 117 ods. 1 stavebného zákona) v územnom konaní o umiestnenie stavby
v prvom stupni. V konaní, v ktorom bolo vydané preskúmavané druhostupňové rozhodnutie KSÚ,
žalobca nebol účastníkom konania, preto podľa názoru odvolacieho súdu nie je možné považovať
list MVaRR SR zo dňa 26. januára 2010 adresovaný primátorovi Mestského úradu v Pezinku za
prvý úkon urobený správnym orgánom voči účastníkovi konania, nakoľko žalobca nemal v odvolacom



správnom konaní postavenie účastníka konania. Účastníkmi konania o preskúmanie rozhodnutia mimo
odvolacieho konania sú účastníci pôvodného konania, v ktorom bolo vydané preskúmavané rozhodnutie.
Relevantnou skutočnosťou pre začatie konania o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania
bolo doručenie upovedomenia o začatí konania účastníkom konania (listom MV SR zo dňa 14. júla 2010
adresovaným účastníkom konania). Z uvedených dôvodov nemohol odvolací súd súhlasiť s námietkou
žalobcu, že konanie o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania bolo začaté doručením listu
MVaRR zo dňa 26. januára 2010 žalobcovi.

Odvolací súd odvolacie námietky žalobcu proti rozsudku krajského súdu vyhodnotil ako nedôvodné,
ktoré nemohli mať za následok úspešnosť jeho odvolacieho návrhu.

Odvolací súd napadnutý rozsudok krajského súdu ako vecne a právne správny podľa § 250ja ods. 3
veta druhá OSP v spojení s § 246c ods. 1 veta prvá OSP a s § 219 ods. 1, 2 OSP potvrdil.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky podľa § 224 ods. 1 v
spojení s § 142 ods. 1 a § 250k ods. 1 OSP tak, že účastníkom ich náhradu nepriznal. Neúspešnému
žalobcovi náhrada trov odvolacieho konania nepatrí a žalovanému zo zákona neprináleží.

Odvolací súd v odvolacom konaní postupoval podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, ktorý
bol zrušený zákonom č. 160/2015 Z.z., Civilný sporový poriadok (§ 473), ktorý nadobudol účinnosť 1.
júla 2016.

Dňom 1. júla 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 162/2015 Z.z., Správny súdny poriadok, ktorý v § 491
ods. 1 ustanovil, že ak nie je ďalej ustanovené inak, platí tento zákon aj na konania začaté podľa piatej
časti Občianskeho súdneho poriadku predo dňom nadobudnutia jeho účinnosti.

Podľa § 492 ods. 2 Správneho súdneho poriadku odvolacie konania podľa piatej časti Občianskeho
súdneho poriadku začaté predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona sa dokončia podľa
doterajších predpisov.

Toto rozhodnutie prijal Najvyšší súd Slovenskej republiky v senáte pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9
zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení účinnom od 1.
mája 2011).

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku nie je prípustný opravný prostriedok.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 1S/93/2011

    potvrdené

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1011200962