Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 9Co/1/2013 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1212210484 Dátum vydania rozhodnutia: 31. 01. 2013 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Roman Huszár ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1212210484.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľov : 1/ Y. W., I.. XX.XX.XXXX, Z. N. XX, Z., 2/ O. W., I.. XX.XX.XXXX, Z. N. XX, Z., zastúpená advokátom JUDr. Richardom Bauerom, Garbiarska 5, Košice, proti odporcom : 1/ FARMAKOL spoločnosť s ručením obmedzeným Ľubotice, so sídlom Ku Ihrisku č. 4, Ľubotice, IČO: 31 677 860, 2/ W.. V.I. Q. - DRAŽOBNÍK, s miestom podnikania Floriánova 12023/2, Prešov, IČO: 43 341 993, 3/ TATRAN Prešov, spol. s r.o., so sídlom Hollého 3, Prešov, IČO: 36 475 807, zastúpený advokátom JUDr. Petrom Čurilom, Hlavná 11, Prešov, 4/ R.. Ľ. B., I.. XX.XX.XXXX, Z. N. XX, N., o určenie neplatnosti dobrovoľnej dražby a nariadenie predbežného opatrenia, na odvolanie odporcu 3/ proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č. k. 8C/48/2012-136 zo dňa 08. júna 2012, v pomere hlasov 3:0, takto r o z h o d o l : Odvolací súd odvolanie odporcu 3/ o d m i e t a. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa nariadil predbežné opatrenie, ktorým odporcovi 3/ zakázal akýmkoľvek spôsobom nakladať, predať, darovať alebo iným spôsobom scudziť, zriadiť záložné právo, iným spôsobom zaťažiť alebo akýmkoľvek spôsobom zničiť nehnuteľnosti, a to pozemok parcelu Č.. XXXX, druh pozemku: Zastavané plochy a nádvoria, o výmere 1211 m2, ako aj zbúrať stavbu so súpisným číslom XXXX na parcele Č.. XXXX, druh stavby: 20, ktoré sú ako nehnuteľnosti zapísané pre katastrálne územie I., T. Z. - W..Č.. L., T. Z. R. na Y. Č.. XXX, ktorý je vedený Správou katastra pre Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislavu, až do právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej. Proti tomuto uzneseniu podal odvolanie odporca 3/ prostredníctvom svojho právneho zástupcu na poštovú prepravu dňa 15.10.2012. Súdu prvého stupňa vytkol, že po formálnej stránke neboli splnené podmienky pre vydanie predbežného opatrenia, a teda predmetné rozhodnutie je v konečnom dôsledku nesprávne a nezákonné. Odporca 3/ žiadal, aby súd napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa zrušil a návrh na vydanie predbežného opatrenia zamietol. V závere svojho odvolania namietol miestnu príslušnosť Okresného súdu Bratislava II, keď mal za to, že je daná všeobecná príslušnosť Okresného súdu Prešov a predmetná vec by mu mala byť postúpená v zmysle § 12 ods. 2 O.s.p. Odvolací súd prejednal vec bez nariadenia pojednávania v zmysle § 212 ods. 1 v spojení s § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie odporcu je potrebné odmietnuť. Skôr ako odvolací súd pristúpil k vecnému preskúmaniu napadnutého rozhodnutia, zaoberal sa otázkou včasnosti podaného odvolania. Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Doklad o doručení zásielky - doručenka vrátená súdu osvedčuje nielen vykonanie doručenia, ale aj čas doručenia. Zo spisu bez akýchkoľvek pochybností vyplýva, že odvolaním napadnuté uznesenie bolo odporcovi 3/ doručené dňa 17.09.2012 (doručenka pripojená na č. l. 137 spisu), pričom odporca 3/ prevzal zásielku osobne, čo potvrdil svojím podpisom na doklade o doručení zásielky. Pätnásťdňová odvolacia lehota začala odvolateľovi (odporcovi 3/) plynúť dňa 18.09.2012 a jej posledný pätnásty deň pripadol na 02.10.2012 (utorok). Ak podal odvolateľ (odporca 3/) odvolanie na poštovú prepravu dňa 15.10.2012, t. j. išlo o odvolanie podané oneskorene, po uplynutí pätnásťdňovej odvolacej lehoty, a preto odvolací súd s poukazom na ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie odporcu 3/ odmietol. O náhrade trov odvolacieho konania odvolací súd nerozhodoval, keď o týchto trovách rozhodne súd prvého stupňa v rozhodnutí o náhrade trov konania vo veci samej ( § 145 O.s.p.). Poučenie: Toto uznesenie nie je možné napadnúť odvolaním.